Laser Q-switch usuwanie przebarwień - zabiegi-laserowe - Zabiegi - Instytut Shintai
Instytut Shintai

LASER Q-SWITCH USUWANIE PRZEBARWIEŃ

Przebarwienia skóry

Nawet 50% kobiet może mieć problemy z przebarwieniami skóry. Przebarwienia to nic innego jak plamy posiadające inny kolor niż skóra. Czasami nie stanowią większego problemu, ponieważ mogą objawić się w formie dodających uroku piegów. Czasami jednak są tak duże, że wyraźnie odznaczają się na tle skóry i powodują dyskomfort oraz kompleksy.

Jak powstają przebarwienia?

Dokładna przyczyna powstawania przebarwień jest nieznana. Najczęściej brązowe plamy pojawiają się u osób, które intensywnie korzystały ze słońca. Warto pamiętać, że absorbowana ilość energii słonecznej kumuluje się w skórze z biegiem lat. Oparzenie słoneczne w dzieciństwie wpływa na wygląd skóry w wieku dojrzałym. Innym czynnikiem sprzyjającym powstawaniu przebarwień są zmiany hormonalne, zarówno te fizjologiczne (ciążą), jak również spowodowane przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych. Z kolei przebarwienia pod oczami i nad górną wargą mogą być związane z chorobami nadnerczy.Przyczyną mogą być również związki zapachowe (olej bergamotowy) środki konserwujące zawarte w kosmetykach, mydłach. Część przebarwień znika samoistnie, np. po ciąży, inne pozostają na wiele lat.

Leczenie przebarwień skóry

Jeżeli zaczynamy leczyć przebarwienia to pierwszym elementem strategii leczniczej powinno być używanie kremów z wysokimi filtrami (min. SPF 50), dodatkowo można stosować w warunkach domowych kremy wybielające dostępne w aptekach. Kolor przebarwienia zależy od ilości wytwarzanej melaniny. Pojawiają się one najczęściej u kobiet. Z powodu tej przypadłości cierpi tylko 10% mężczyzn. Czynnikiem sprzyjającym ich powstawaniu jest również ciemniejszy kolor skóry.

Laserowe usuwanie przebarwień

Ponieważ przebarwienia występują na różnych głębokościach skóry, jedyną w pełni skuteczną metodą jest skorzystanie z zabiegu laserowej redukcji. Użycie najnowocześniejszego sprzętu, pozwala na rozbicie nagromadzonej w miejscu przebarwienia melaniny na drobniejsze cząsteczki, które następnie samoczynnie wchłaniane są przez organizm. Zabieg laserowej redukcji przebarwień jest bardzo skuteczny i pozwala wyeliminować większość przebarwień. Należy jednak pamiętać, że jest to eliminowanie jedynie efektów przebarwień, a nie ich przyczyny.

 

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu usuwania przebarwień?

  • terapie retinoidami (miejscowo i ogólnie);
  • zioła światłouczulające (dziurawiec, nagietek, skrzyp);
  • leki światłouczulające (antybiotyki, sterydy);
  • nowotwory skóry;
  • fotodermatozy;
  • stany zapalne skóry;
  • skóra opalona, stosowanie samoopalaczy lub kremów samoopalających;
  • niedawne peelingi;
  • cukrzyca;
  • choroby tkanki łącznej, np. kolagenozy;
  • ciąża;
  • obniżenie odporności organizmu.

Nie ma konieczności specjalnego przygotowania skóry przed zabiegiem. Skóra musi być czysta, bez wykwitów patologicznych. Zabiegi poprzedzone są konsultacją.

System chłodzenia niweluje dyskomfort związany z zabiegiem i nie ma konieczności stosowania znieczulenia. Po zabiegu można spodziewać się wystąpienia krótkotrwałego (do 2 dni), niewielkiego zaczerwienienia i obrzęku. Ich nasilenie nie stwarza potrzeby ograniczenia aktywności.

Rekomendujemy, by przez kilka dni po zabiegu unikać wszelkiego podrażniania skóry w okolicy miejsca poddanego zabiegowi. Dlatego zalecamy, by przez kilka dni po zabiegu korzystać wyłącznie z bezmydłowych środków do ciała. Nie wolno w tym czasie używać mydła, spirytusu ani toników na bazie alkoholu. Nie należy również wykonywać peelingów i innych zabiegów, ani nie wycierać miejsca poddanemu zabiegowi gąbką czy też ręcznikiem.