Instytut shintai day spa - czy skóra się przyzwyczaja do kosmetyków? - Instytut Shintai
Instytut Shintai

Czy skóra się przyzwyczaja do kosmetyków?

 

Jako specjalista często słyszę z ust klientów, że ich skóra się przyzwyczaja, rozleniwia i przestaje reagować na kosmetyki w taki sposób jak  z początku ich stosowania... zastanawiasz się pewnie czy jest to prawda czy kolejny MIT do obalenia.

Wiele osób uważa, że ich skóra się uodparnia na działanie kosmetyków i składników aktywnych przy stosowaniu ich przez dłuższy okres czasu. Twierdzą oni również,  że w związku z tym muszą zmieniać kosmetyki co jakiś czas.

 

Jesteś ciekawy/a? Czytaj dalej ☺

Czytając czasopisma nieraz natknęłam się na stwierdzenie, że powinno się zmieniać kosmetyki co jakiś czas, ponieważ skóra się przyzwyczaja. Dla tych którzy tak uważają.. niestety muszę was zmartwić. Nie ma absolutnie żadnych artykułów naukowych ani badań twierdzących ze skora się przyzwyczaja. Spójrzmy na to pod innym kontem.. ta teza nie ma po prostu sensu (pomijając retinol).

 

Dlaczego tak uważam?

  • Po pierwsze, wraz z wiekiem szereg reakcji naprawczych w skórze spada. Dlatego też stosowanie niektórych kosmetyków przynajmniej utrzymuje ją na podobnym poziomie. Niestosowanie ich spowoduje tylko pogorszenie jej struktury.
  • Po drugie, dany składnik w kosmetyku będą miały dokładnie samo  działanie, chyba że termin przydatności się kończy - wówczas taki kosmetyk trzeba wyrzucić.
  • Po trzecie, odpowiednio dobrana pielęgnacja skóry przez specjalistę dla zdrowej skóry nigdy nie spowoduje komplikacji w postaci zmian alergicznych,  wysypu, podrażnienia lub innych. Wyjątek stanowi stan chorobowy, zmiany atmosferyczne, gdzie skóra zawsze będzie reagowała inaczej niż oczekiwalibyśmy tego.

Skąd się to wzięło?

Skąd więc to powtarzane twierdzenie się wzięło? Zapewne każdy z nas odniósł wrażenie, że skóra nie reaguje już na dany produkt tak jak z początku stosowania. Jest to spowodowane procesem starzenia się skóry, aktualną kondycją czy warunkami zewnętrznymi w obrębie których jesteśmy. Jeśli jest ona narażona na powyższe działania przez dłuższy czas to będzie reagować inaczej niż wcześniej lub chce nam powiedzieć, że stosowane preparaty są już za słabe dla niej.

PRZYKŁAD NR 1. ZMIANA POTRZEB Twojej SKÓRY

Właściwie nikt z nas nie wie dokładnie, kiedy przekroczy tą cudowną granicę 25 lat. Skóra wówczas potrzebuje innej pielęgnacji w związku z postępującym procesem starzenia się skóry, spadkiem procesów regeneracyjnych i tworzenia się włókien kolagenowych i elastynowych. Dlatego też krem który w okresie dojrzewania był odpowiedni po 25 rokiem życia przy stabilizacji hormonalnej może się już nie sprawdzić.

PRZYKŁAD NR 2. BŁĘDY W PIELĘGNACJI

Pamiętaj, jeśli nie przygotujesz odpowiednio skóry na przyjęcie składników aktywnych to nie będą one działały tak jak powinny. Jeśli nie oczyścisz dobrze skóry to składniki zawarte w formulacji nie będą mogły wchłonąć się, a Ty nie wykorzystasz ich dobroczynnych możliwości. W takim wypadku faktycznie dana osoba może odnieść wrażenie, że produkt po prostu przestał działać tak jak wcześniej, a prawda jest zupełnie inna.

jjhh

Pamiętaj ! Obserwuj swoją skórę

Mogłabym podać więcej przykładów.. ale w pielęgnacji najważniejsza jest obserwacja. Na potrzeby Twojej skóry może mieć wpływ otoczenie jak i organizm. Przy stosowaniu danego preparatu na początku widzisz spektakularne rezultaty na skórze, natomiast po upływie czasu zmiany nie są już aż tak widoczne, ponieważ skóra jest już w nieco lepszym stanie, dany produkt nie jest już wystarczający dla niej lub źle przygotowaliśmy ją pod dany produkt.

 

ODPOWIEDŹ:

Powyższe stwierdzenie to mit. Pamiętaj, jeśli więc zauważysz, że jakiś produkt już nie działa jak wcześniej, musisz przeanalizować i zastanowić się nad przyczyną.. Ale na pewno jest ona inna od tego, że cera się przyzwyczaja do kosmetyków które nakładasz.

 

 

#kosmetyk #skóra #czyskórasieprzyzwyczaja #pielegnacjadomowa #prądikczerwony #konsultacja #processtarzenia się skóry #przyzwyczajenia #specjalista #kosmetyczka

 

 

Autor: Kosmetolog mgr Nikola Kempa

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Umów wizytę

Brightening Wash

https://www.moment.pl/instytut-shintai-day-spa