Blog - jak-powstaja-rozstepy - Instytut Shintai
Instytut Shintai

Jak powstają rozstępy?

 

 

Autor: Kosmetolog Paulina Rutkowska

ROZSTĘPY

Rozstępy są najbardziej powszechnymi zmianami występującymi w obrębie skóry. Ten problem dotyczy 90% kobiet w ciąży, 70% dziewczyn oraz 40% chłopców w okresie dojrzewania.  Mimo swojej nieszkodliwości stanowią bardzo ważny problem estetyczny, z którym zmagają się osoby w różnym wieku.

Przyczyny powstawania zmian:

Rozstępy często występują u sportowców, szczególnie kulturystów, ponieważ bardzo szybko zwiększają masę mięśni. Ogromną rolę mają również czynniki hormonalne. Występują w schorzeniach endokrynologicznych takich jak choroba nadnerczy. Pojawiają się również w stanach chorobowych  oraz w okresie dojrzewania płciowego.  Ważną rolę stanowią czynniki genetyczne, osłabiające włókna skóry. Ten defekt dotyczy ponad połowy kobiet w ciąży, ponieważ w jej trakcie dochodzi do opóźnienia syntezy włókien kolagenowych i elastynowych.

Lokalizacja zmian:

Lokalizacja rozstępów związana jest z miejscami nagromadzenia tkanki tłuszczowej, ponieważ w tych fragmentach zachodzi intensywne rozciąganie się skóry. U dziewczyn głównie występują na udach, pośladkach i piersiach, natomiast u chłopców w okolicy lędźwiowo- krzyżowej.  U kobiet w ciąży lokalizują się na brzuchu oraz piersiach. Czasami występują w okolicy łonowej a także górnej części ramion.  Rozstępy powstałe w wyniku stosowania zewnętrznego sterydów lokalizują się w zgięciach stawowych oraz w miejscach ich stosowania w opatrunkach okluzyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.