Regeneracja metodą mikrodermabrazji - Instytut Shintai
Instytut Shintai

Regeneracja metodą mikrodermabrazji

<p style=”text-align: left;”>

 

 

Mikrodermabrazja to zabieg przeznaczony dla każdego typu skóry. Obszary, gdzie wykonywany jest ten rodzaj peelingu to twarz, szyja dekolt, plecy, dłonie, ramiona i uda. Zabieg ten może być stosowany przez osoby w różnym wieku. Jest zalecany właściwie każdemu, kto chciałby poprawić kondycję skóry i pozbyć się typowych dla niej problemów. Dzięki kontrolowanemu peelingowi można w efektywny sposób zregenerować naskórek i pozbyć się jego zanieczyszczeń.

Zakres wskazań jest szeroki:

 • rozszerzone pory,
 • łojotok,
 • trądzik pospolity bez stanów zapalnych (grudkowy, zaskórnikowy),
 • blizny potrądzikowe,
 • powierzchowne blizny zanikowe i przerosłe,
 • rogowacenie mieszkowe, szorstki zrogowaciały naskórek,
 • zmiany barwnikowe- piegi, ostuda, przebarwienia pozapalne, plamy soczewicowate,
 • drobne zmarszczki,
 • rozstępy,
 • alternatywa dla peelingu chemicznego,
 • uszkodzenia posłoneczne skóry (twarz, szyja, ręce),
 • zwiotczenie skóry,
 • szara, ziemista skóra z cechami fotostarzenia,
 • generalna regeneracja skóry.

 

Mikrodermabrazję stosuje się również w celu uzyskania poprawy wchłaniania składników poprzez zwiększanie przepuszczalności skóry, gdyż ścierając warstwę rogową redukuje efektywność bariery naskórkowej. Usuwając martwy naskórek, ułatwia przez skórną penetrację substancji aktywnych, która zwiększa się nawet do 10-50%, dlatego mikrodermabrazja jest często wykonywana przed zabiegiem kosmetycznym.

Metoda ta jest także wykonywana w połączeniu z innymi zabiegami takimi jak: mezoterapia bezigłowa, fale radiowe, sonoforeza lub przed peelingiem chemicznym w celu zwiększenia głębokości penetracji kwasów. Mikrodermabrazja stanowi też dobre przygotowanie do laserowych zabiegów takich jak np. fotoodmładzanie. W wyniku tych metod uzyskuje się szybsze i lepsze efekty terapeutyczne.

Stosując mikrodermabrazję jako metodę wspomagającą pielęgnację cery tłustej, należy pamiętać, że pierwotne zmniejszenie produkcji sebum po zabiegu jest przejściowe i doprowadza do ponownego wzrostu jego wydzielania po upływie kilku tygodni. W tych przypadkach celowe jest kojarzenie mikrodermabrazji z codzienną pielęgnacją skóry kosmetykami zawierającymi składniki przeciwłojotokowe i normalizujące aktywność gruczołów łojowych (kwasy owocowe lub beta-hydroksykwasy, retinol). Oprócz korzyści wynikających ze złuszczania, mikrodermabrazja ma dodatkową zaletę próżniowego odsysania treści zalegającej w gruczołach łojowych.

Badania potwierdzone obrazem histopatologicznym wykazują, że stosując mikrodermabrazję można uzyskać poprawę kliniczną w odniesieniu do nierównomiernych przebarwień. Najlepsze efekty uzyskuje się w połączeniu tej metody z preparatami o działaniu wybielającym (np. wyciąg z lukrecji, preparaty arbutyny, soi, niacyny i N-acetyloglukozaminy). Nie zawsze jednak jest możliwe całkowite ich usunięcie. Przed rozpoczęciem kuracji, niezbędne jest rozpoznanie rodzaju plam pigmentacyjnych i przyczyny ich powstawania.

Mikrodermabrazja zwykle stosowana jest do usuwania rozstępów występujących w fazie zapalnej (czerwone prążki ), trzeba ją wykonywać w kilku seriach by przyniosły zamierzony efekt. Lepsze wyniki uzyskuje się u osób młodszych (silniejsza reakcja na bodźce pobudzające i szybsze procesy gojenia). Uzyskanie poprawy w leczeniu starszych rozstępów przy zastosowaniu tej metody wymaga jednak ścierania skóry, aż do warstwy brodawkowatej skóry właściwej, czyli do wystąpienia punkcikowych krwawień wzdłuż brzegów i na powierzchni zmian. Obserwowana poprawa jest następstwem przebudowy kolagenu i wzrostu ilości elastyny w skórze właściwej. Skojarzenie mikrodermabrazji z peelingami chemicznymi daje najlepsze efekty terapeutyczne.

MECHANIZMY DZIAŁANIA REGENERACYJNEGO

Powtarzana mikrodermabrazja wpływa uelastyczniająco i regenerująco na skórę. Poprawa następuję nie tylko w zakresie naskórka, który pozbawiony martwych warstw odzyskuje gładkość powierzchni i bardziej promienny wygląd (traci ziemisty, matowy koloryt), ale również w skórze właściwej, gdzie dochodzi do:

 • pobudzenia fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny- jest to prawdopodobnie wynikiem pobudzenia podziałów w naskórku (przez mechaniczne złuszczanie),
 • stymulacji krążenia krwi i chłonki (dzięki podciśnieniu dochodzi do miejscowego przekrwienia) ,
 • dostarczania tlenu i składników odżywczych ,
 • wytworzenia kontrolowanej reakcji podrażnieniowej, co powoduje zwiększenie stężenia cytokin pozapalnych oraz czynników transkrypcyjnych i regenerację skóry jak w procesie gojenia.

W piśmiennictwie spotyka się również prace donoszące o korzystnym wpływie mikrodermabrazji na funkcje bariery naskórkowej. Badania Rajan i Grimes wykazały, że bezpośrednio po zabiegach dochodzi do przejściowego spadku stężenia lipidów na powierzchni skóry, jak również nieznacznego wzrostu wartości pH, co spowodowane jest mechanicznym uszkodzeniem naskórka. Natomiast wzrost odczynu alkalicznego wartości pH jest korzystny dla odbudowy bariery lipidowej w warstwie rogowej naskórka, co skutkuje następnie lepszym jego nawilżeniem.

Następnym efektem mikrodermabrazji jest wyeliminowanie toksyn i odtrucie głębszych warstw skóry wskutek zastosowania elementów masażu próżniowego (głowica zasysa złuszczaną partię skóry). Dzieje się tak gdyż zabieg powoduje lepsze ukrwienie i dotlenienie komórek naskórka i tkanek skóry właściwej, co wzmacnia ich zdolności obronne i regeneracyjne. Skóra staje się gładka, napięta, rozjaśniona. Nabiera zdrowego, świeżego wyglądu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.