Masaż klasyczny
MASAŻ KLASYCZNY
Masaż klasyczny to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych i leczniczych. To najstarsza metoda leczenia fizykalnego, której zalety odkryto już ponad 3 tysiące lat temu w Chinach i z powodzeniem stosowana jest obecnie. Zwykle ten rodzaj masażu przedstawiany jest jako masaż o właściwościach relaksujących i obejmuje on całe ciało. Wato zwrócić uwagę na fakt, iż masaż klasyczny znacząco się różni i łączy w sobie cechy masażu relaksacyjnego i masażu fizjoterapeutycznego. Zabiegi manualne, które składają się na klasyczny masaż wpływają korzystnie zarówno na skórę, ale także na układ nerwowy, krążenia, mięśnie i stawy. Poprawia on także działanie układu krwionośnego i limfatycznego. Dzieje się tak ponieważ masaże klasyczne opierają się na wielu różnych technikach, począwszy od relaksującego głaskania, przez ugniatanie, rozcieranie do uciskania i oklepywania. Każda z technik i ruchów działa w odmienny sposób na organizm i jego elementy. Dla przykładu groźnie brzmiące ugniatanie ma na celu uelastycznienie mięśni i ścięgien. Rozcieranie z kolei będzie poprawiało przepływ krwi i limfy, co z kolei będzie pozytywnie wpływało na pozbywanie się cellulitu oraz poprawi jakość skóry.
Masaż klasyczny jest zatem odmianą masażu, która pozwala zarówno zniwelować skutki stresu, który towarzyszy nam każdego dnia, jak i rozluźnić spięte mięśnie i ścięgna, które często wynikają z naszego trybu pracy, dnia, uprawianych aktywności fizycznych i tym podobnych. Kojące właściwości masażu pozwalają również przeżyć chwilę zapomnienia i oderwania się od codziennej rutyny. Szczególnie relaksacyjne cechy masażu klasycznego spowodowały, iż jest on również postrzegany jako forma walki z depresją, przemęczeniem i złym samopoczuciem. Co więcej, obecnie medycyna zaczęła doceniać właściwości masażu klasycznego, dzięki czemu przy leczeniu wielu chorób ma on status zabiegu wspomagającego leczenie zarówno ciała, jak i psychiki. Nic więc dziwnego, że nie mogło go zabraknąć w ofercie naszego Instytutu.
Jakie są wskazania do masażu klasycznego?
Masaż klasyczny jest polecany przy:
- zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa;
- otyłości i nadwadze;
- przewlekłych stanach zapalnych stawów, mięśni i ścięgien;
- porażeniach i niedowładach;
- wadach postawy;
- przewlekłej niewydolności krążenia obwodowego;
- psychogennych nerwicach;
- chorobie Raynauda;
- przewlekłym zapaleniu nerwów;
- niedociśnieniu;
- nerwobólach;
- zmęczeniu mięśni po wysiłku fizycznym;
- przewlekłym nieżycie oskrzeli;
- chorobach reumatycznych;
- nawykowych zaparciach;
- zespole wypadnięcia krążka międzykręgowego;
- rwie kulszowej;
- odmrożeniach;
- bliznach pozabiegowych i pourazowych;
- zaburzeniach rozwoju narządu ruchu;
- po złamaniach.
Na czym polega masaż klasyczny?
Jest to masaż manualny oparty na uciskaniu, rozcieraniu, ugniataniu, rozciąganiu lub głaskaniu. Rodzaj masażu dobiera się indywidualnie w zależności od rodzaju schorzenia lub zaburzenia. W zależności od potrzeby można masować:
- całe ciało;
- brzuch;
- uda i podudzia;
- plecy;
- pas biodrowy;
- ręce;
- ramiona;
- kark;
- głowę.
Masaż klasyczny sprawdza się nie tylko w odnowie biologicznej. Usprawnia także organizm, wspomaga lub leczy wielu chorób. Odgrywa także bardzo ważną rolę w zapobieganiu wielu schorzeniom. Może być wsparty innymi rodzajami terapii: elementami osteopatii, relaksacją izomeryczną czy terapią punktów spustowych. W ten sposób istnieje możliwość zwiększenia skuteczności leczenia, a tym samym przyspieszenia oraz utrwalenia poprawy samopoczucia.
Masaż wybranych partii ciała trwa około pół godziny, całego ciała - godzinę. Masaż klasyczny najczęściej wykonywany jest w seriach. Na każdą z nich składa się od 10 do 15 zabiegów. Zabiegi wykonywane są codzienne lub co drugi dzień. Dłuższe przerwy stosuje się w przypadku masażu wykonywanego profilaktycznie.
Czego możemy oczekiwać decydując się na masaż klasyczny?
- Złagodzenia wielu dolegliwości, tj. bólów pleców, karku, mięśni itp.
- Zniwelowania stresu;
- Odprężenia;
- Poprawy drożności układów krwionośnego i limfatycznego,
- Pomocy przy redukcji cellulitu
- Przyspieszenia przemiany materii,
- Zwiększonych możliwości regeneracyjnych organizmu