Blog - lupiez - Instytut Shintai
Instytut Shintai

Łupież

Łupież z łac. Pityriasis capillitii

 

 To choroba skóry głowy charakteryzująca się dorobnopłatowym złuszczaniem zrogowaciałej warstwy zewnętrznej skóry (naskórka) o mniej lub bardziej nasilonym łojotoku. Może dotykać osoby w każdym wieku, aczkolwiek najczęściej stwierdza się go u nastolatków bądź u osób starszych. Objawia się zwiększonym nasileniem w porze zimowej, a zmniejsza się latem.

ODMIANY ŁUPIEŻU:

 

➡️Łupież zwykły (suchy) – to niewielkie białe, suche łuski, które powstały w wyniku nadmiernego łuszczenia się chorego naskórka. O procesie chorobowym mówi się w chwili formułowania się białych, hiperkeratotycznych, nawarstwionych strupów.

➡️Łupież tłusty – żółtawe strupy, które świadczą o stanie zapalnym, z uporczywym świądem. Nadmiernemu złuszczaniu się towarzyszy wzmożony łojotok skóry głowy.

➡️Łupież biały – są to białe, dobrze odgraniczone ogniska, najczęściej zlokalizowane na twarzy oraz kończynach. Zazwyczaj pojawia się u dzieci.

 

OSOBY BORYKAJĄCE SIĘ Z ŁUPIEŻEM POWINNY:

 

➡️Unikać nadużywania żeli oraz lakierów do włosów,

➡️Odpowiednio korzystać z wszelkich produktów do mycia skóry głowy,

➡️Umyć włosy w chwili, gdy tego potrzebują (przeciąganie włosów bez mycia nic nie da, nie spowoduje, że one będą się mniej przetłuszczały),

➡️Spłukiwać dokładnie wszelkie produkty nakładane na włosy.

 

ETAPY MYCIA WŁOSÓW:

 

➡️ Podwójne mycie skóry głowy,

➡️ Pierwsze mycie skóry głowy to nic innego jak nawodnienie skóry i oczyszczenie jej z zanieczyszczeń,

➡️ Drugie mycie służy dokładnemu umyciu skóry głowy a nie włosów (oczyści je wytworzona piana, która będzie spływała po nich). W tym kroku myjemy skórę głowy – masując.

PAMIĘTAJ!

 

➡️ nigdy nie nakładaj szamponu bezpośrednio na skórę głowy,

➡️ ilość piany nie świadczy o tym czy dany produkt jest dobry czy też zły,

➡️ dokładnie spłukuj szampon, pozostałości po nim mogą wpłynąć na podrażnienie skóry głowy czy też łupież kosmetyczny,

➡️ woda letnia, nigdy gorąca!

➡️ stosuj odżywkę tylko na końce, nigdy na całe włosy,

➡️ rozczesujemy mokre włosy po myciu (opcjonalne)

 

LECZENIE:

 

Ze względu na przewlekły charakter każdego rodzaju łupieżu leczenie objawowe dostosowuje się do typu posiadanego schorzenia. Specjalista na wizycie trychologicznej podczas konsultacji rozbudowanej o badanie kamerką trychologiczną układa pielęgnację domową, dokonuje diagnozy, różnicowania oraz komponuje leczenie w zależności od problemu z jakim przychodzi pacjent. Warto mieć na uwadze, iż każde leczenie przynosi rezultat zwykle po określonym czasie. Niekiedy pojawiają się remisje, dlatego też warto świadomie dobierać produkty do pielęgnacji skóry głowy, wzbogacić dietę w sole mineralne i witaminy odżywiające włosy i skórę głowy (np. z grupy B, biotyna), unikanie stresu.