Usuwanie tatuaży i makijażu permanentnego
USUWANIE MAKIJAŻU PERMANENTNEGO I TATUAŻU
Wykonanie tatuażu polega na wprowadzeniu pigmentu/barwnika pod skórę. Barwnik ten składa się z dużych cząsteczek, których organizm nie umie wyeliminować i dlatego zostaje on w skórze na stałe. Laserowe usuwanie tatuaży wykorzystuje zjawisko rozbijania cząsteczek barwnika tak, aby organizm mógł się ich pozbyć. Cząsteczki barwnika rozbite przez światło lasera zostają wchłaniane do organizmu, a następnie przetworzone przez specjalny rodzaj „bakterii” i wydalone w procesach metabolicznych. Proces ten odbywa się powoli i stopniowo. Nie można rozbić całego pigmentu jednorazowo, ponieważ tatuaż znajduje się na różnych głębokościach skóry i zawiera zmienne ilości barwnika.
Urządzaniem, które doskonale nadaje się do takiego zabiegu jest posiadany przez nas laser Nd-Yag Q-switch. Nadaje się on do usuwania lub rozjaśniania tatuaży wykonanych przez profesjonalistów oraz amatorów. Większość tatuaży ma jednak charakter profesjonalny, dlatego są trudniejsze do usunięcia w porównaniu z ich odmianą amatorską – wykonane są bowiem na różnych głębokościach skóry właściwej. Unikalność zabiegu laserem Q-switched polega na ultrakrótkich (nanosekundowych) impulsach światła laserowego wysyłanych w głąb skóry, które usuwają pigment. Promieniowanie emitowane przez laser jest niejonizujące, więc nie występuje ryzyko rozwoju raka lub wzrostu jakichkolwiek nieprawidłowych komórek.
Skuteczność zabiegu
Usuwanie tatuaży przy pomocy lasera polega na rozbijaniu cząstek barwnika zawartego w skórze. Laser jest skoncentrowanym silnym światłem o dużej energii, ale jak wiemy padające światło na czarne przedmioty nagrzewa, a np. białe przedmioty nie reagują w ten sposób. Pogodnie jest z tatuażami, czarne barwniki bardzo dobrze absorbują światło o długości 1064 nm ale ta wiązka już nie działa na barwy jasne np. czerwone. Natomiast światło lasera o długości 532 nm dobrze jest pochłaniane przez barwy czarowne a na czarne praktycznie w ogólne. Dobrze zobrazowane jest to na wykresie. Ale można zauważyć że wąskie pasmo kolorów zielonych, żółtych i niebieskich jest już po za obszarem działania obu wiązek lasera, w związku z tym te kolory znacznie ciężej są usuwane, a w niektórych przypadkach praktycznie nie da się ich do końca usunąć.
Jak odbywa się proces
Usuwanie tatuaży jest procesem długim, wykonanie tego zabiegu w czasie jednej sesji jest bardzo rzadkie i dotyczy tylko starych małych tatuaży. W zdecydowanej większości zabieg jest powtarzany wielokrotnie, w praktyce większość tatuaży można wybarwić w 5-7 zabiegach. Na schemacie widać jak zawarte pigmenty zostają rozbite na małe cząstki które organizm może sam wchłonąć, w kolejnych zabiegach powstają coraz t mniejsze cząsteczki barwnika i aż tak do skutku. Jest to proces długotrwały i należy się liczyć tym że potrwa to nawet do roku czasu.
Trochę o zabiegu
- ból jest mniejszy niż przy wykonywaniu tatuażu,
- zabieg trwa od kliku minut do godziny, w zależności od wielkości obszaru naświetlania,
- można skorzystać z maści znieczulających,
- zabieg wykonywany w seriach co min. 4 tygodni, pominięcie sesji lub wydłużenie czasu nie powoduje cofnięcia rezultatów,
- pigment, który wprowadzony jest bardzo głęboko może okazać się nie do usunięcia,
- kolory jasne jak błękitny, żółty, różowy, itp. są trudniejsze do usunięcia,
- koloru białego nie da się usunąć (biały nie pochłania światła lasera),
- aby wykonać kolejny tatuaż w miejscu starego należy odczekać min. 6 tygodni, skóra powinna wrócić do naturalnego wyglądu
Idealny pacjent:
- jasne zabarwienie skóry
- brak opalenizny
- tatuaż wykonany przynajmniej przed upływem roku
- tusz CZARNY lub GRANATOWY
Tatuaż po zabiegu jest:
- zaczerwieniony
- obrzęknięty
- możliwe pęcherze, następnie strupki
- brak blizn
- należy tatuaż intensywnie nawilżać maściami
Usuwanie makijażu permanentnego
Często się zdarza że makijaż permanentny jest wykonany za głęboko i nawet po 2 latach nie chce zniknąć. Można to już stwierdzić na etapie jego wykonywania bo jeśli pojawiają się kropelki krwi to znaczy że barwnik jest już za głęboko umiejscowiony, nie w naskórku tylko w skórze właściwej. W takim wypadku jedyną opcją jest laserowe usuwanie makijażu permanentnego. Doskonałe rezultaty tego zabiegu pokazują że wystarczą 1-3 zabiegi, aby go usunąć. Jednak UWAGA: głównym zaleceniem po wykonaniu zabiegu usuwania tatuażu/makijażu jest osłonięcie tego obszaru przed rażącym słońcem. Efektem ubocznym może być czasowa zmiana koloru brwi na jaśniejszy np. brązowy ale to jest już uzależnione od rodzaju użytego pigmentu.