Blog - karboksyterapia - Instytut Shintai
Instytut Shintai

Karboksyterapia

                                  Autor: Nikola Kempa - kosmetolog

Czym jest zabieg Karboksyterapii?

 

Zabieg karboksyterapii korzysta z naturalnych procesów zachodzących w organizmie człowieka. W wyniku śródskórnego, bądź podskórnego wprowadzenia odpowiedniej dawki medycznego dwutlenku węgla oraz zdeponowanie gazu w tkance – sprawiamy, że następuje gwałtowne rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz wzrost przepływu krwi ze składnikami odżywczymi. Warto wspomnieć przy tym o komórkach tłuszczowych, które są bardzo wrażliwe wobec iniekcji CO2, ponieważ wprowadzony gaz do tkanki tłuszczowej zmienia się po części w kwas węglowy, co skutkuje rozpuszczeniem komórki tłuszczowej. Kolejną korzyścią płynąca z karboksyterapii jest wzrost ukrwienia, który następuje po wprowadzeniu dwutlenku węgla do tkanek, co prowadzi do wzmożonego drenażu limfatycznego opracowywanego obszaru, wydalania uwolnionego tłuszczu, a także poprawy metabolizmu ustroju. Prowadzi to do ograniczenia liczby komórek tłuszczowych oraz skutkuje wymodelowaniem sylwetki. Zabieg karboksyterapii powoduje również stymulację syntezy włókien kolagenowych, dzięki czemu skóra jest wygładzona i jędrna.

Wyróżniamy dwa typy iniekcji przy zabiegu karboksyterapii, pierwsza z nich (podskórna) stosowana jest w celu zredukowania miejscowych skupisk tkanki tłuszczowej oraz cellulitu, a także poprawy wydolności krążenia krwi. Drugą metodą jest iniekcja śródskórna pod kątek 45 stopni, którą stosuje się w celu ujędrnienia skóry, odmłodzenia okolicy rąk, przy problemie jakim jest łysienie, redukcja rozstępów oraz rewitalizacja okolicy oka.

 

Karboksyterapia bazuje na zasadzie Efektu Bohra, gdzie w wyniku niedotlenienia organizmu, a po zaaplikowaniu CO2 jest wydalany z ustroju. W trakcie zabiegu ilość podawanego CO2 jest zbliżona do ilości gazu produkowanego w trakcie wysiłku fizycznego.

Co powoduje?
STAN ZAPALNY + NIEDOTLENIENIE

• Przez iniekcję CO2 powstaje kontrolowany stan zapalny.
• Stymulacja fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny
• Kilka miesięcy po iniekcji dwutlenku węgla zaczyna się proces remodelinu, któremu towarzyszy kurczenie się włókien kolagenowych, co wpływa na sprężystość skóry.
• Następuje rozbicie nagromadzonej tkanki tłuszczowej
• W przypadku cellulitu zauważa się przerost komórek tłuszczowych co powoduje ucisk na naczynia krwionośne znajdujące się w okolicy (niedotlenienie), z kolei dzięki karboksyterapii następuje ich dotlenienie.

Funkcje urządzenia:

• Najważniejszą wartością, określającą skuteczność zabiegu jest tzw. przepływ dwutlenku węgla na minutę zapisywany jako: cc/min.
• Użyty przepływ zależy od opracowywanego obszaru zabiegowego (skóra głowy, twarz, ciało, oczy) co wymaga użycia innych parametrów przepływu medycznego dwutlenku węgla.
• Funkcja urządzenia dotycząca podgrzewania gazu CO2 ma na celu zmniejszenie odczuć bólowych, podczas zabiegu karboksyterapii (od 20-50O C)

Działanie specjalne:

Przemiany dokonywane w organizmie w wyniku działania dwutlenkiem węgla umożliwiają wykorzystanie tego zabiegu na wiele sposobów. Dlatego też karboksyterapia doskonale sprawdzi się przy:
• Okolicach oka – napięcie okolicy wokół, zagęszczenie skóry oraz zmniejszenie zasinień co jest alternatywą dla zabiegów z wypełniaczami.
• Twarz, szyja, dekolt i dłonie – zmniejsza wiotkość skóry, spłyca zmarszczki, zdecydowanie poprawia ukrwienie oraz odżywienie skóry. Następuje wyraźna korekcja owalu twarzy,
• Tkanka tłuszczowa oraz cellulit – w wyniku podania gazu z odpowiednim ciśnieniem następuje uszkodzenie komórki tłuszczowej. Dodatkowo wytwarza się kwas węglowy, który powoduje uszkodzenie błon komórkowych co skutkuje rozpuszczeniem komórek tłuszczowych. Wzrost cyrkulacji krwi wzmaga metabolizm, a także drenuje tkanki,
• Rozstępy i blizny – następuje przebudowa ich struktur co skutkuje wyrównaniem poziomu skóry.
• Wypadanie włosów – Podanie karboksyterapii powoduje wzrost mikrocyrkulacji krwi a więc następuje poprawa w odżywieniu oraz dotlenieniu cebulki włosów. Skutkuje to mobilizacją do produkcji nowych włosów, a także zagęszczeniem oraz pogrubienie włosów,
• Teleangiektazje – CO2 powoduje rozkurczenie ścian naczyń, a także stymulację w wytwarzaniu nowych naczyń krwionośnych. Skutkuje to zmniejszeniem tzw. pajączków w opracowywanym obszarze.

 

Efekty po Karboksyterapii:

Jak w przypadku każdego zabiegu spektakularne rezultaty można osiągnąć wykonując serię indywidualnie dostosowaną do potrzeb skóry. Ważną kwestią jest również stosowanie się do zaleceń, które odgrywają istotne znaczenie w określeniu zamierzonych efektów, wspomagają proces samoregeneracji oraz utrwalają już osiągnięte rezultaty.

Klasyczne efekty uboczne:

Bezpośrednio po zabiegu odczuwalny jest ból, rumień w opracowywanym miejscu. Niekiedy odczuwa się uczucie ciepła czy też wzdęcia. Na skórze obserwuje się chwilowo obrzęknięte miejsce wokół wkłucia.

Przeciwwskazania:

 Zaburzenie gojenia, choroby tkanki łącznej w tym zapalenie (cellulitis),
 Zakażenie bakteryjne, wirusowe (opryszczka w fazie aktywnej) i grzybicze,
 Chroniczne choroby płuc, POCHP,
 Antybiotykoterapia,
 Zaburzenia ciśnienia krwi, Niedawne zapalenie żył,
 Ostra niewydolność serca, Niedawno przebyty udar mózgu,
 Epilepsja,
 Ciało obce w obszarze poddanym leczeniu,
 Niedawne przyjęcie aspiryny, bądź leków przeciwzapalnych
 Ciąża i laktacja
 Antykoagulacja
 Inne zabiegi estetyczne wykonane niedawno bądź planowane zaraz po zabiegu karboksyterapii.
 Hemofilia,
 Niewydolność nerek, dializy,
 Trądzik różowaty,
 Nowotwór, chemioterapia,
 Jaskra,
 Choroba Von Willebrand’a,
 Strach przed igłami,
 Terapia inhibitorami anhydrozy węglanowej.

4 responses to “Karboksyterapia

 1. Pielęgnuj swoje marzenia. Trzymaj się swoich ideałów. Maszeruj smiało wedlug e-muzyki, która tylko Ty słyszysz.

 2. Z szacunkiem i podziwem ślędzę twego bloga, uważnie czytam wszystkie posty, to jest dobra i właściwa droga budować dydaktyczne „mosty”.

 3. Bardzo ciekawy blog, rzeczowy i wyważony. Od dzisiaj zaglądam regularnie i subsbskrybuję kanał RSS. Pozdrowienia 🙂

 4. Jako osoba zwracająca uwagę na detale, chciałbym się dowiedzieć, czy masz jakieś nietypowe kryteria doboru kolorów czy grafik, które używasz na swoim blogu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.