Autor: Nikola Kempa - kosmetolog
Czym jest zabieg Karboksyterapii?
Zabieg karboksyterapii korzysta z naturalnych procesów zachodzących w organizmie człowieka. W wyniku śródskórnego, bądź podskórnego wprowadzenia odpowiedniej dawki medycznego dwutlenku węgla oraz zdeponowanie gazu w tkance – sprawiamy, że następuje gwałtowne rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz wzrost przepływu krwi ze składnikami odżywczymi. Warto wspomnieć przy tym o komórkach tłuszczowych, które są bardzo wrażliwe wobec iniekcji CO2, ponieważ wprowadzony gaz do tkanki tłuszczowej zmienia się po części w kwas węglowy, co skutkuje rozpuszczeniem komórki tłuszczowej. Kolejną korzyścią płynąca z karboksyterapii jest wzrost ukrwienia, który następuje po wprowadzeniu dwutlenku węgla do tkanek, co prowadzi do wzmożonego drenażu limfatycznego opracowywanego obszaru, wydalania uwolnionego tłuszczu, a także poprawy metabolizmu ustroju. Prowadzi to do ograniczenia liczby komórek tłuszczowych oraz skutkuje wymodelowaniem sylwetki. Zabieg karboksyterapii powoduje również stymulację syntezy włókien kolagenowych, dzięki czemu skóra jest wygładzona i jędrna.
Wyróżniamy dwa typy iniekcji przy zabiegu karboksyterapii, pierwsza z nich (podskórna) stosowana jest w celu zredukowania miejscowych skupisk tkanki tłuszczowej oraz cellulitu, a także poprawy wydolności krążenia krwi. Drugą metodą jest iniekcja śródskórna pod kątek 45 stopni, którą stosuje się w celu ujędrnienia skóry, odmłodzenia okolicy rąk, przy problemie jakim jest łysienie, redukcja rozstępów oraz rewitalizacja okolicy oka.
Karboksyterapia bazuje na zasadzie Efektu Bohra, gdzie w wyniku niedotlenienia organizmu, a po zaaplikowaniu CO2 jest wydalany z ustroju. W trakcie zabiegu ilość podawanego CO2 jest zbliżona do ilości gazu produkowanego w trakcie wysiłku fizycznego.
Co powoduje?
STAN ZAPALNY + NIEDOTLENIENIE
• Przez iniekcję CO2 powstaje kontrolowany stan zapalny.
• Stymulacja fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny
• Kilka miesięcy po iniekcji dwutlenku węgla zaczyna się proces remodelinu, któremu towarzyszy kurczenie się włókien kolagenowych, co wpływa na sprężystość skóry.
• Następuje rozbicie nagromadzonej tkanki tłuszczowej
• W przypadku cellulitu zauważa się przerost komórek tłuszczowych co powoduje ucisk na naczynia krwionośne znajdujące się w okolicy (niedotlenienie), z kolei dzięki karboksyterapii następuje ich dotlenienie.
Funkcje urządzenia:
• Najważniejszą wartością, określającą skuteczność zabiegu jest tzw. przepływ dwutlenku węgla na minutę zapisywany jako: cc/min.
• Użyty przepływ zależy od opracowywanego obszaru zabiegowego (skóra głowy, twarz, ciało, oczy) co wymaga użycia innych parametrów przepływu medycznego dwutlenku węgla.
• Funkcja urządzenia dotycząca podgrzewania gazu CO2 ma na celu zmniejszenie odczuć bólowych, podczas zabiegu karboksyterapii (od 20-50O C)
Działanie specjalne:
Przemiany dokonywane w organizmie w wyniku działania dwutlenkiem węgla umożliwiają wykorzystanie tego zabiegu na wiele sposobów. Dlatego też karboksyterapia doskonale sprawdzi się przy:
• Okolicach oka – napięcie okolicy wokół, zagęszczenie skóry oraz zmniejszenie zasinień co jest alternatywą dla zabiegów z wypełniaczami.
• Twarz, szyja, dekolt i dłonie – zmniejsza wiotkość skóry, spłyca zmarszczki, zdecydowanie poprawia ukrwienie oraz odżywienie skóry. Następuje wyraźna korekcja owalu twarzy,
• Tkanka tłuszczowa oraz cellulit – w wyniku podania gazu z odpowiednim ciśnieniem następuje uszkodzenie komórki tłuszczowej. Dodatkowo wytwarza się kwas węglowy, który powoduje uszkodzenie błon komórkowych co skutkuje rozpuszczeniem komórek tłuszczowych. Wzrost cyrkulacji krwi wzmaga metabolizm, a także drenuje tkanki,
• Rozstępy i blizny – następuje przebudowa ich struktur co skutkuje wyrównaniem poziomu skóry.
• Wypadanie włosów – Podanie karboksyterapii powoduje wzrost mikrocyrkulacji krwi a więc następuje poprawa w odżywieniu oraz dotlenieniu cebulki włosów. Skutkuje to mobilizacją do produkcji nowych włosów, a także zagęszczeniem oraz pogrubienie włosów,
• Teleangiektazje – CO2 powoduje rozkurczenie ścian naczyń, a także stymulację w wytwarzaniu nowych naczyń krwionośnych. Skutkuje to zmniejszeniem tzw. pajączków w opracowywanym obszarze.
Efekty po Karboksyterapii:
Jak w przypadku każdego zabiegu spektakularne rezultaty można osiągnąć wykonując serię indywidualnie dostosowaną do potrzeb skóry. Ważną kwestią jest również stosowanie się do zaleceń, które odgrywają istotne znaczenie w określeniu zamierzonych efektów, wspomagają proces samoregeneracji oraz utrwalają już osiągnięte rezultaty.
Klasyczne efekty uboczne:
Bezpośrednio po zabiegu odczuwalny jest ból, rumień w opracowywanym miejscu. Niekiedy odczuwa się uczucie ciepła czy też wzdęcia. Na skórze obserwuje się chwilowo obrzęknięte miejsce wokół wkłucia.
Przeciwwskazania:
Zaburzenie gojenia, choroby tkanki łącznej w tym zapalenie (cellulitis),
Zakażenie bakteryjne, wirusowe (opryszczka w fazie aktywnej) i grzybicze,
Chroniczne choroby płuc, POCHP,
Antybiotykoterapia,
Zaburzenia ciśnienia krwi, Niedawne zapalenie żył,
Ostra niewydolność serca, Niedawno przebyty udar mózgu,
Epilepsja,
Ciało obce w obszarze poddanym leczeniu,
Niedawne przyjęcie aspiryny, bądź leków przeciwzapalnych
Ciąża i laktacja
Antykoagulacja
Inne zabiegi estetyczne wykonane niedawno bądź planowane zaraz po zabiegu karboksyterapii.
Hemofilia,
Niewydolność nerek, dializy,
Trądzik różowaty,
Nowotwór, chemioterapia,
Jaskra,
Choroba Von Willebrand’a,
Strach przed igłami,
Terapia inhibitorami anhydrozy węglanowej.
Pielęgnuj swoje marzenia. Trzymaj się swoich ideałów. Maszeruj smiało wedlug e-muzyki, która tylko Ty słyszysz.
Z szacunkiem i podziwem ślędzę twego bloga, uważnie czytam wszystkie posty, to jest dobra i właściwa droga budować dydaktyczne „mosty”.
Bardzo ciekawy blog, rzeczowy i wyważony. Od dzisiaj zaglądam regularnie i subsbskrybuję kanał RSS. Pozdrowienia 🙂
Jako osoba zwracająca uwagę na detale, chciałbym się dowiedzieć, czy masz jakieś nietypowe kryteria doboru kolorów czy grafik, które używasz na swoim blogu?